ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE GRUDZIEŃ 2020 r.

Dnia 22 grudnia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia Jaka to kolęda?. Podczas zajęć zadaniem dzieci było odgadnąć tytuł kolędy na podstawie słuchanych przykładów muzyki instrumentalnej i Scherza h – moll op. 20 Fryderyka Chopina. Następnie dzieci śpiewały kolędy z akompaniowaniem wysłuchanych przykładów instrumentalnych kolęd. Podczas śpiewania kolęd grały na szkolnych instrumentach perkusyjnych, akcentując nimi mocne strony taktów i inne akcenty metryczne.

Zajęcia prowadziły Grażyna Syrakowska i Matylda Szojda

 


Wspólnie z uczniami klas 1-3 przystroiłyśmy świątecznie- zimowo świetlicę szkolną. Powstały piękne choinki oraz dekoracje na okno.
Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 18 grudnia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia techniczne i plastyczne, podczas których dzieci projektowały kartki świąteczne dla sąsiada, przyjaciół i  rodziny.

Zajęcia prowadziły Panie: Grażyna Syrakowska i Anna Dolina

Dnia 17.12.2020 r. w  dolnej świetlicy odbyły się kolejne twórcze zajęcia  plastyczne. Tym razem dzieci z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością wykonały naszą, piękną , mroźną zimę. Uczniowie w tym celu  wykorzystali m.in. papierowe patyczki higieniczne, watę bawełnianą, płatki kosmetyczne, białą farbkę plakatową oraz kolorową plastelinę. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i efektów końcowych prac.

Zajęcia prowadziła Anna Dolina.

Dnia 16 grudnia br. w świetlicy szkolnej dzieci wykonały Aniołki z wykorzystaniem płytek CD – słuchając świątecznych piosenek. Postać Aniołka wprowadziła nas w magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Zajęcia prowadziły Panie : Anna Dolina, Matylda Szojda

 

Dnia 16 grudnia w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne, dowolną techniką na temat : Moja abstrakcja albo wszechświat . Dzieci przygotowały prace na wybraną przez siebie tematykę ulubionych gier, pejzażu lub innego wymyślonego przez siebie tematu, zgodnie z tym jak podpowiadała im wspaniała wyobraźnia!

Zajęcia prowadziła  Pani Grażyna Syrakowska

 

Dnia 15 grudnia w świetlicy szkolnej, odbyły się zajęcia, na których dzieci zbudowały łańcuchy

z papieru kolorowego na choinkę pod opieką  Pań: Grażyny Syrakowskiej i Matyldy Szojdy

Wożą Mikołaja po całym świecie

W tę noc jedyną wypatrujcie dzieci

Poznać je po tym, że mają rogi

i cztery kopytka a nie dwie nogi

Wiecie już może o kim ten wierszyk?

Kto odpowiedzieć raczy mi pierwszy?

Tak, dobrze dzieci to renifery

Co nienaganne mają maniery.

Dnia 14 grudnia w świetlicy wspólnie z dziećmi stworzyłyśmy radosne renifery. To była świetna zabawa!

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Anna Dolina

Nasze Świetliczaki są bardzo uzdolnione plastycznie i zawsze chętne do twórczego działania. Dziś wykonaliśmy obrazki pt. Zima za oknem. Wykorzystaliśmy opakowania po płytach CD. Powstały piękne zimowo-świąteczne prace.
Zajęcia prowadziły Panie: Anna Dolina, Iwona Sikora

11 grudnia w świetlicy zapanował świąteczny nastrój. Z różnorodnych materiałów powstała wioska Świętego Mikołaja. Dzieci wybudowały pokryte śniegiem domki, powstały papierowe choinki i bałwanki. A oto efekt naszej wspólnej pracy.

Zajęcia prowadziły Panie: Iwona Sikora i Matylda Szojda

 

Dnia 11 grudnia i  w naszej drugiej  świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, na których dzieci ubierały choinkę z odrysowanych, a następnie wyciętych dłoni z papieru kolorowego. Własną inwencją twórczą budowały choinkę. Jesteśmy bardzo dumne z pracy zbiorowej uczniów.

Zajęcia przeprowadziły: Anna Dolina, Grażyna Syrakowska

                               

 

Dnia 09.12.2020 odbyły się zajęcia origami. na których dzieci zrobiły papierowe choinki.

Zajęcia prowadzone były przez Panie: Grażynę Syrakowską i Annę Dolinę

Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
Gruby brzuszek i płaszczyk czerwony.

W dniu 7 grudnia opowiedziałyśmy dzieciom legendę o świętym Mikołaju. Wspólnie z uczniami klasy pierwszej i drugiej wykonałyśmy pracę plastyczną Wesoły Mikołaj. Dzieciom bardzo spodobało się malowanie rączek farbami. Efekty widać poniżej.

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Na dzisiejszych zajęciach, które odbyły się 7.12.2020 r. dzieci pogłębiły swoją wiedzę o św. Mikołaju, rozwiązały mnóstwo zagadek tematycznych, zapoznały się z wierszem pt. List do Mikołaja – który porusza tematykę prorodzinną w święta Bożego Narodzenia. Ponadto tworzyły sylwetę św. Mikołaja za pomocą łączonych cyferek, uzupełniały watą, czerwoną bibułą oraz farbkami plakatowymi jego wizerunek. Na zakończenie dnia, metodą origami zrobiły Mikołaja z kolorowego papieru. To był bardzo twórczy dzień!

Zajęcia prowadziły Panie : Grażyna Syrakowska, Anna Dolina

 

Dnia 04.12. 2020 zorganizowane zostały zajęcia z okazji Dnia Górnika, dzieci wykonały prace wnętrza kopalni, chodnika i górników przy pracy za pomocą kredek świecowych i czarnej farbki plakatowej.

Zajęcia prowadziła Pani Grażyna Syrakowska

W dniu 4.12.2020 r. również w drugiej naszej w świetlicy szkolnej uczciliśmy święto zwane Barbórką. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się z zawodem górnika, który należy do grupy najcięższych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto jest patronką górników, jak wygląda godło górnicze, strój górnika, czapka górnika oraz co oznaczają poszczególne kolory piór na czapce górniczej zwanej czako. Na zakończenie dzieci wykonały z wielkim zapałem i zaangażowaniem pracę plastyczną – postać górnika metodą origami. Wszystkim górnikom życzymy wszelkiej pomyślności. Szczęść Boże.

Zajęcia prowadziła Pani Anna Dolina

Utrwalamy zachowania proekologiczne!

Dzisiaj,  03.12.2020 odbyły się zajęcia, podczas  których dzieci robiły gwiazdki choinkowe z rolek po ręcznikach papierowych i papierze toaletowym, utrwalając wiadomości i postawy dotyczące recyklingu, selekcjonowania odpadów oraz ich powtórnego wykorzystania – łatwo zrobić coś z niczego!

Zajęcia prowadziła Pani: Grażyna Syrakowska

 

W dniu 3.12. br. w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia plastyczne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wykonali parasolki z efektem 3D oraz brali udział w eksperymencie pt. DESZCZOWA CHMURKA. To był dobry dzień!

Zajęcia prowadziła Pani Anna Dolina

Z okazji zbliżających się wielkimi krokami Mikołajek dzieci z naszej świetlicy układały i zapisywały piękne listy do Mikołaja. Mamy nadzieję, że wszystkie tegoroczne marzenia się spełnią!
Zajęcia prowadziły Panie Iwona Sikora i Matylda Szojda

 

 

 

W dniu 02.12.2020 r. został ukończony projekt Się gra, się ma. Playroom, w którym udział wzięły następujące dzieci, użyczając swojej pomysłowości i starannej pracy:
– Julia Bonarska kl. 1 B – jako główna inicjatorka pomysłu.
Ponadto:
– Aleksander Nosal kl. 1 C
– Jan Czardybon kl. 2 D
– Krystian Kożuchowski kl. 2 D
– Nadia Jankowska kl. 3 A
– Pola Duda kl. 3 D
– Mikołaj Woś kl. 3A

Oczywiście, nad wykonywanym zadaniem czuwały : Anna Dolina, Grażyna Syrakowska, Matylda Szojda, Iwona Sikora

 zdjęć projektu nie możemy udostępnić (jeszcze) 🙂 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE listopad 2020 r.

Dnia 30 listopada odbyły się Andrzejki, połączone z ekspresją malowania balonów. Zajęciom towarzyszyły liczne zabawy integracyjne np. Odgadnij głos, który mówi, Rozśmiesz swojego przeciwka, Kalambury, Ludzie do ludzi.

 

 

 Dzieci zapoznały się także z polskimi tradycjami oraz zwyczajami związanymi z obchodzeniem Andrzejek. Z tej okazji wychowankowie wzięli czynny udział w najpopularniejszych zabawach i wróżbach takich jak: lanie wosku, wyścig z butów, andrzejkowe kubeczki, wróżenie z dłoni, balony z wróżbą, wrzuć marzenie, kim będę w przyszłości? Dzień ten miał niezaprzeczalnie magiczny klimat.

    Zajęcia prowadziły Panie: Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

Kiedy wieczór andrzejkowy
rzuci na nas swoje czary,
wróżbie wierzyć jest gotowy,
każdy nawet niedowiarek.
W ostatnim dniu listopada,
powróżyć sobie wypada,
powróżyć czymkolwiek, warto;
wyciągniętą z talii kartą,
butami, stopionym woskiem,
by przyszłość poznać choć troszkę.
Wyśmienita jest zabawa,
Andrzejkowa we wróżenie,
trzeba jednak ją traktować
z lekkim oka przymrużeniem.

Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wróżby pobudzają wyobraźnię, są źródłem szacunku dla tradycji. Jeden, jedyny taki dzień, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów … wróżb. Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla obrzędów ludowych.
Zatem postanowiłyśmy dnia 30 listopada zorganizować dla dzieci zabawę Andrzejkową.

Zajęcia prowadziły Panie : Matylda Szojda, Iwona Sikora oraz Beata Pajest

 

Dnia 24 oraz 26 listopada świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Dzieci poznały historię pluszowego misia, opowiadały o swoich pluszowych maskotkach oraz o bajkach, w których głównymi bohaterami są misie. Uczniowie śpiewali piosenki pt. MAŁY MIŚ JEST GŁODNY. Odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonały opaski na głowę z motywem misia, otrzymały dyplom z okazji tego święta. Rozkodowały, zakodowany obrazek misia, ułożyły z rozsypanych elementów misia w rozmiarze XXL, a następnie ozdobiły go kolorową bibułą. To były dni pełne niezapomnianych “misiowych ” atrakcji!

Zajęcia przeprowadziły Panie : Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

 

 

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.

Dziś – 25 listopada w Naszej świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Odwiedziły Nas Panie z biblioteki szkolnej, które zaprezentowały dzieciom opowieść Ach, jak cudowna jest Panama.
Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. Mój Miś. Dzieci fotografowały się w misiowej fotobudce. To był bardzo radosny dzień!

Zajęcia prowadziły Panie: Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 20 listopada w świetlicy szkolnej rozmawiałyśmy  z uczniami na temat zdrowego żywienia. Przedstawiłyśmy  piramidę zdrowego żywienia, omówiłyśmy każdą grupę kolejno. Dzieci  ułożyły całodniowy jadłospis, z uwzględnieniem nabiału, owoców i warzyw. Uczniowie  klas pierwszych utrwalili nazwy warzyw i owoców. Po wykonaniu rysunków wspólnie z dziećmi zorganizowałyśmy przedstawienie kukiełkowe Na straganie. To była świetna zabawa!

Zajęcia prowadziły Panie : Matylda Szojda i Iwona Sikora

Dnia 18 i 19 listopada br. w świetlicy szkolnej realizowane były zajęcia dydaktyczne o tematyce prozdrowotnej – ZDROWE ŻYWIENIE. Przy tej okazji odbyła się pogadanka, a także zagadki i krzyżówki dotyczące zdrowego i higienicznego trybu życia. Omawiane zostały w sposób szczegółowy zagadnienia dotyczące zdrowych i niezdrowych produktów żywieniowych. Podsumowaniem tej tematyki było wykonanie przez dzieci plakatu DBAJ O ZDROWIE.

Zajęcia prowadziły Panie :  Anna Dolina i Grażyna Syrakowska

Nasi podopieczni są bardzo uzdolnieni m.in. plastycznie, wykonali na dzisiejszych zajęciach przecudowne liski z rolki po papierze toaletowym. Zapraszam do obejrzenia dziecięcych arcydzieł 🙂

zajęcia prowadziła Pani  Anna Dolina

Dnia 16.11.br. odbyły się zajęcia plastyczne dotyczące ulubionej postaci  bajkowej. Dzieci poznały  lub pogłębiły wiadomości o sympatycznym bohaterze –  Kubusiu Puchatku . Omawiane były zagadnienia dotyczące ilustracyjnej roli muzyki w filmie i bajce. Następnie dzieci wybraną przez siebie techniką plastyczną rysowały swoją ulubioną postać bajkową.

zajęcia prowadziła : Pani Grażyna Syrakowska

Rudy ojciec, rudy dziadek,
Rudy ogon – to mój spadek,
A ja jestem rudy lis.
Ruszaj stąd, bo będę gryzł.
Jan Brzechwa

Dnia 13 listopada w świetlicy szkolnej uczniowie klas pierwszych i drugich  wykonali lisa techniką origami. Origami to sztuka składania papieru wywodząca się z Chin. Składając modele, ćwiczyli koordynację ręka-oko, myślenie konstrukcyjne i sprawność manualną.

Zajęcia przeprowadziła Matylda Szojda i Iwona Sikora.

 

Na dzisiejszych zajęciach- 12.11. br. dzieci dowiedziały się o przeróżnych ciekawostkach na temat jeży. Zostały uświadomione o roli w środowisku jaką pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Następnie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat jeży i wzorowo rozwiązali quizy tematyczne. Na zakończenie dzieci  wykonały  pracę plastyczną pt. KOLOROWE, ZIEMNIACZANE JEŻYKI świetnie się przy tym bawiąc.

zajęcia prowadziła Pani  Anna Dolina

 

W dniu 10 października w świetlicy (górnej ) szkolnej rozmawiano na temat dnia 11 listopada- Święta Niepodległości. Zapoznano dzieci z pojęciem Ojczyzna, kraj oraz utrwalono symbole narodowe. Po pogadance odbył się quiz oraz uczniowie z wielką starannością i uwagą  kodowali symbole patriotyczne.

zajęcia prowadziła   Pani Matylda Szojda

Zajęcia świetlicowe we wtorek 10.11.2020 r. związane były z nadchodzącym Świętem Niepodległości. Dzieci wysłuchały prezentacji na temat symboli narodowych, rozwiązywały zagadki o Polsce, utrwalały słowa hymnu państwowego. Ponadto uczniowie wykonali biało-czerwone flagi na patyczku, rozkodowali zaszyfrowane godło oraz starannie wypełnili kontury kraju i flagi państwowej. W świetlicy zapanował świąteczny nastrój.

Zajęcia przeprowadziła Anna Dolina i Iwona Sikora.

 

Dnia 06.11.2020 r. odbyły się zajęcia plastyczne pt. Jesienny pejzaż. Dzieci na zajęciach przedstawiły własne pomysły artystyczne w wybranej przez siebie technice plastycznej z próbą zachowania podstawowych zasad przedstawiania przestrzeni. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom występowania w rzeczywistym świecie trójwymiarowości i możliwości przedstawienia jej na płaskiej kartce oraz umożliwiały poznanie twórczych sposobów przedstawiania i interpretowania otaczającej nas rzeczywistości z zastosowaniem niestandardowych barw. W zajęciach uczestniczyli uczniowie  klas pierwszych oraz drugich.
Nasze dzieci w świetlicy nigdy się nie nudzą, wystarczy spojrzeć tylko na zdjęcia 🙂

Zajęcia prowadziły Grażyna Syrakowska i Anna Dolina

W tym tygodniu dzieci opowiadały o ulubionych postaciach z bajek. Tworzyliśmy bajkowych bohaterów różnymi technikami m.in. łączyliśmy kropki, dopełnialiśmy kontury, kolorowaliśmy według własnych pomysłów. Zajęcia te dostarczyły uczniom wiele radości, a przy okazji rozwijały spostrzegawczość, percepcję wzrokową oraz doskonaliły koncentrację.

Zajęcia prowadziły Anna Dolina i Iwona Sikora

 

 

5 listopada  w dolnej świetlicy odbyło się podsumowanie wiadomości o bezpieczeństwie, które utrwalaliśmy od września korzystając  z książki Bezpiecznie przez cały rok. Zadaniem dzieci było rozwiązanie krzyżówki z hasłem BĄDŹ BEZPIECZNY. Pierwsza poprawnie rozwiązała krzyżówkę Oliwia. Gratulujemy.

Zajęcia prowadziła Iwona Sikora i Anna Dolina

 

Dziś środa, więc jak co tydzień dzieci bawiły się w Grę 5 sekund . To ich ulubiona rozrywka quizowa. Rozwija szybkie myślenie i kreatywność. 700 zagadek dotyczy tematów bliskich dzieciom. Cyklicznie raz w tygodniu dzieci w obu  świetlicach wraz z paniami Iwoną Sikorą i Matylda Szojdą podejmują wyzwanie – błyskawicznie i  poprawnie odpowiedzieć  na pytania . Zabawa jest doskonała!


 

Dnia 3 listopada w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące Ogólnopolskiego Projektu Świetliczaki na tropie…- moduł III-
Świetliczaki na podbój kosmosu.
Na zajęciach dzieci zapoznały się z tematem: Planety układu słonecznego. Były to zajęcia dydaktyczne, ruchowe oraz plastyczne. Uczniowie za pomocą farb, papieru kolorowego oraz bibuły wykonali wspólną pracę pt. Wyprawa w kosmos.

Zajęcia prowadziła mgr Matylda Szojda

Dnia 30 października oraz 02 listopada odbyły się w świetlicy szkolnej zajęcia dotyczące zagadnień postępowania w razie wybuchu pożaru w lesie, w domu i szkole. Dzieci oglądały filmy edukacyjne
Pożar w lesie lub na łące, 887, Pożar w domu lub w szkole, 887, następnie miała miejsce pogadanka na temat zachowania i ewakuacji w w razie zagrożenia pożarem.

zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

Listopad jako miesiąc zadumy nad przemijaniem, rozpoczęliśmy w naszej świetlicy od tradycji Wszystkich Świętych. Z tej okazji został przeczytany wiersz W. Broniewskiego pt. “Zaduszki”, aby uświadomić dzieciom, że jest to czas wspominania bliskich, czas zadumy, refleksji i przemyśleń, ale także czas, aby zapalić  znicz na opuszczonym  grobie… Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną ‘Nie taki duszek straszny…” – słuchając relaksacyjnej muzyki.

 

 

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE PAŹDZIERNIK 2020 R.

30 października w świetlicy szkolnej odbył się dzień dyni, podczas którego dzieci poznały bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Uczniowie  z Paniami rozmawiali na temat wartości odżywczych dyni oraz wymieniali pomysły na dyniowe przysmaki. Po rozmowie dzieci wykonały harmonijkową dynię z papieru.

Zajęcia prowadziła  mgr Matylda Szojda

W dniu 29.10.2020 r. zostały przeprowadzone zajęcia w świetlicy szkolnej na temat agresji. Dzieci oglądały filmik pt.”Stop agresji! Stop przemocy!”, poznały zasady dobrego zachowania oraz sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W ramach realizowanych zajęć uczniowie wykonali również zbiorowy plakat na wskazany temat, by pokazać, że rzeczywiste działanie w środowisku rówieśniczym ma ogromne znaczenie, jest ważne i bardzo skuteczne w przeciwdziałaniu agresji.

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

Dnia 29 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia w formie pogadanki na temat: Jak postrzegam sam/sama siebie a jak postrzegają mnie inni. Dzieci miały za zadanie opowiedzieć o swoich zainteresowaniach poprzez schemat dokończenia zdań w wylosowanej przez siebie kopercie z zaczarowanego pudełka: mój ulubiony kolor, moja ulubiona książka, zabawka, piosenka, danie, deser itp. Następnie każdy z uczestników miał za zadanie zaleźć i napisać na kartce pozytywną cechę drugiej osoby. Dzieci próbowały również odpowiedzieć na pytanie kim będę w przyszłości, jaki w przyszłości wybiorę zawód i dlaczego?

Zajęcia prowadziła mgr Grażyna Syrakowska

 

Dnia 26 października rozmawiano z dziećmi o emocjach, które nam towarzyszą na co dzień. Odtworzyliśmy sceny dramowe- doskonaliliśmy umiejętność rozpoznawania i opanowania emocji. Na koniec zabawy, każdy miał za zadanie narysować, jak się czuje w danym momencie.

Sąsiadeczko wiewióreczko,
co masz oczka czarne
nie bójże się, pokaż w lesie
gdzie masz swoją spiżarnię.

Dzieci wykonały wyklejankę – wiewiórkę, która była powodem do  rozmowy na temat:

“Co robią zwierzęta jesienią?” Dzieci miały wspaniałą zabawę tworząc swoje dzieła.

 

Zajęcia prowadziła mgr Matylda Szojda

 

W dniu 27.10.2020 r. odbyły się zajęcia plastyczne w świetlicy z wykorzystaniem jesiennych skarbów – głównie żołędzi i kasztanów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły przeróżne kompozycje jesienne. Zajęcia te należały do zajęć, które uczniowie bardzo lubią, które pomagają uczyć współpracy i  kreatywności. Uczniowie uznali je za ciekawe, a nauczyciele cieszyli się, że zajęcia   doskonalą  motorykę małą i logiczne myślenie.

zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

W dniach od 19 do 27 października w  świetlicy szkolnej odbywały  się zajęcia dotyczące Ogólnopolskiego Projektu “Świetliczaki na tropie ” –   moduł  IV “Świetliczaki są Eko”.

W zeszłym tygodniu dzieci oglądały krótką bajkę proedukacyjną i proekologiczną

na temat recyklingu i segregowania śmieci. Następnie omawialiśmy zdobyte wiadomości  kolejnych zajęć świetlicowych w różnych grupach klasach 1, 2 i 3. Treści były również przydatne w kontekście kodowania informacji- kolory kubłów do segregacji śmieci, logo symbol kuli ziemskiej. Później  dzieci rysowały , wykonały plakat o tematyce ekologicznej.

zajęcia prowadziła mgr Grażyna Syrakowska

Dnia 20 października dla klas trzecich  oraz 21 października dla klas pierwszych c i b odbyły się zajęcia dotyczące recyklingu i sposobu segregowania śmieci. Na zajęciach dzieci oglądały bajkę edukacyjną -proekologiczną przedstawiającą zagadnienia recyklingu,  poznały sposoby segregacji odpadów. Nabyte wiadomości zostały następnie utrwalone poprzez pogadankę i film edukacyjny “39 pomysłów na wystrój wnętrz – recykling zabawek, puszek i innych przedmiotów”. Zajęcia były wstępem do przygotowania plakatu na temat ekologicznej segregacji śmieci i ich recyklingu.

Zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

W  20 października w świetlicy szkolnej rozmawialiśmy o  barwach ,jakie mają liście jesienią. Dzieci nazywały kolory.
Co się stanie, kiedy spróbujemy odwzorować fakturę i jak to zrobić? Nauczyciel zaprezentował uczniom technikę frotażu. Frotaż powstaje poprzez pocieranie płasko położoną pastelą lub kredką świecową powierzchni papieru, pod którym znajduje się przedmiot z wypukłościami. Dzieci oglądały   próbki prac plastycznych powstałych w ten sposób.
Przyszedł czas na inicjatywę uczniów – wykonanie pracy plastycznej nt. jesiennych liści. Uczniowie  pocierali kredkami/pastelami kartki papieru, pod którymi umieszczone były  liście ułożone żyłkowaniem do góry. Dzieci wybierały sobie liście, podkładały je pod kartki i próbowały odwzorować liść i jego krawędzie wykorzystując jesienne barwy pasteli lub kredek świecowych.  Uczniowie  tworzyli  dowolną kompozycję z liści, zabudowując wzorami całą kartkę. To była przyjemna i dająca satysfakcję praca!

Prowadząca zajęcia: mgr Matylda Szojda

 

 

Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach - GALERIE

Na dzisiejszych zajęciach – 20 października rozmawialiśmy o kolorach jesieni, rozwiązywaliśmy przeróżne zagadki i krzyżówki związane z tematyką jesienną. Na zakończenie dzieci wykonały piękną biżuterię dla Pani Jesieni korzystając z czerwonych owoców jarzębiny, zabawa była wspaniała. 

Zajęcia prowadziła mgr Anna Dolina

 

 

Dnia 19 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w budynkach użyteczności publicznej oraz dróg ewakuacji. Dzieci utrwaliły pojęcie piktogramu jako znaku międzynarodowego wraz z zakodowaną w nim treścią pozawerbalną. Uczniowie zwiedzali również część budynku przyległą do pomieszczeń świetlicy dolnej obserwując znajdujące się  w budynku piktogramy dotyczące dróg ewakuacji i dróg ppoż. Zajęcia miały formę pogadanki,  uczniowie także zobaczyli kreskówkę “Znaki ewakuacyjne  “, a następnie w celu utrwalenia  wiadomości sami rysowali   znane im piktogramy dróg ewakuacji.

Zajęcia prowadziła  mgr Grażyna Syrakowska

 

W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie mieli do wyboru 2 warianty kodowania. Pierwszy oparty był o typowe dyktando graficzne z rudą wiewiórką, a zadaniem dzieci było odkodowanie zaszyfrowanego obrazka. Z kolei drugi polegał na zgromadzeniu wszystkich jesiennych symboli, które zostały umieszczone na kartach do kodowania, a zadaniem dzieci było łamanie szyfrów, tzn. ułożenie obrazków według wyznaczonego kierunku. Uczniowie przy tych zabawach doskonalili percepcję wzrokową, wyobraźnię, spostrzegawczość, logiczne myślenie, koncentrację, a przy okazji budzili w sobie kreatywność, pomysłowość oraz uczyli się cierpliwości.

Prowadząca zajęcia: mgr Anna Dolina

 

                 

 

Podczas dzisiejszych zajęć plastycznych dzieci wspólnie tworzyły niepowtarzalne kolorowe sówki za pomocą tekturowych talerzyków, kredek, farbek plakatowych, płatków kosmetycznych oraz gotowych elementów. Powstałe prace były bardzo kolorowe i jedyne w swoim rodzaju. Dostarczyły wszystkim wiele radości, czego dowodem są wykonane zdjęcia.

Prowadząca zajęcia: mgr Anna Dolina

 

 

 

 

 

 

 

            

ZAJĘCIA Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA KODOWANIA – 13.10.2020r.

 Zajęcia dotyczące piktogramów w szerokim zastosowaniu. Omawiane były piktogramy ewakuacji, znaków drogowych, kręgów w zbożu do niewerbalnego przekazywania treści za pomocą obrazków, gestów, barw i dźwięków. Zadaniem dzieci było zakodować informację dotyczące poziomu hałasu poprzez sygnalizację poziomu hałasu. Do kodowania informacji został użyty również przekaz ukrytych w utworach treści pozamuzycznych w elementach muzyki dzieł Modesta Musorgskiego Taniec kurcząt w skorupkach i Noc Świętojańska na Łysej Górze. Celem zajęć było rozwijanie zdolności, wrażliwości, wyobraźni i twórczego myślenia. Rozwijanie sprawności manualnej i percepcyjnej. Postrzeganie elementów środowiska technicznego jako dobro materialne stworzone przez człowieka. Rozwój wyobraźni i ekspresji twórczej. Uczeń interpretuje zjawiska związane z kulturą muzyczną, słucha muzyki, rozpoznaje, rozróżnia i omawia jej cechy, przedstawia własny stosunek do słuchanego i wykonywanego repertuaru, jest świadomym odbiorcą sztuki.  Zainteresowanie uczniów różnymi formami kontaktu z muzyką; niewerbalnego przekazywania treści.

Prowadząca zajęcia: mgr Grażyna Syrakowska

Zabawy w kodowanie w przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat dedukcji, oswajają z nowymi pojęciami i uczą wykonywania zadania zgodnie z instrukcją. Uczniowie klas drugich poznawali dziś kod matematyczny ,który polega na zamianie liter na cyfry oraz kod smsowy – wykorzystywany w telefonach komórkowych starszej generacji. Wspólnie próbowaliśmy odczytać zaszyfrowane wyrazy  i zdania.

Prowadząca zajęcia: mgr Iwona Sikora

ZAJĘCIA Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO TYGODNIA   KODOWANIA – 12.10.2020r.

Kodowanie -rysowanie (zakodowane nazwy zwierzątek kojarzących się z jesienią). Na kartach znajdują się tabele oraz współrzędne określające kolor poszczególnych pól. Dziecko ma za zadanie uzupełnić tabele, kolorując wskazane kratki we właściwym kolorze.

To była super zabawa!

Prowadząca zajęcia: mgr Matylda Szojda

Zajęcia plastyczne Kolczasty jeżyk – zdobienie konturu jeżyka za pomocą drewnianych widelczyków   i farbek plakatowych.

 

 

  Publiczne Przedszkole w Rybarzowicach - GALERIE

 Kasztanowe ludziki to chyba najstarsza i najbardziej popularna jesienna zabawa dla dzieci, którą na pewno każdy dorosły pamięta    z własnego dzieciństwa. Można bawić się  na wiele sposobów, tworzyć nie tylko ludziki, ale  i zwierzątka oraz stworki, nie tylko     z kasztanów, ale  i z łupin, nie tylko przy pomocy drewnianych patyczków.
To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności motorycznej rączek.

 

 

 

      

 

“Świetliczaki na tropie”- jak wyobrażam sobie Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?

 

Rozmów o bezpieczeństwie nigdy nie za wiele. Wraz z bohaterami książki “Bezpiecznie przez cały rok “- Wiewiórą, Kasią i Radkiem przypominamy zasady właściwego oraz bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach.

 

Gdy wiatr goni kolorowe liście, nikt nie wie, że to Jesienne Baletnice tańczą niezwykły taniec babiego lata.
Zabawa polegała na przyklejeniu kolorowych liści baletnic tak, by powstały piękne jesienne suknie. Po uśmiechach wszystkich widać, że ta zabawa sprawiła dzieciom frajdę.

 

 

Jesień to magiczny i pełen kolorów czas, natura zmienia się dynamicznie i inspiruje do tworzenia barwnych prac plastycznych. Tym razem uczniowie wykonali jesienne drzewo, technika dowolna. Przy wykonywaniu prac towarzyszyła spokojna muzyka, m.in.  Jesień Vivaldiego .

♣   ♣  ♣  ♣   ♣    ♣   ♣   ♣   ♣   ♣    ♣    ♣    ♣     ♣     ♣     ♣    ♣    ♣     ♣   ♣   ♣   ♣    ♣    ♣    ♣   ♣    ♣   ♣    ♣  


ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE WRZESIEŃ  2020 r.

30 września obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień Chłopaka!

Były życzenia od pań i koleżanek oraz kolorowe ,okolicznościowe kotyliony ( wszystko przepisowo zdezynfekowane!)

To był radosny dzień!

 

 

 

Jednym z głównych celów działalności świetlicy jest tworzenie odpowiednich warunków do nauki własnej oraz niesienie pomocy uczniom w nauce, zwłaszcza w czasie odrabiania zadań domowych. Poniżej zdjęcia z odrabiania zadań domowych przez uczniów klas drugich.

 

 

 

 

 

 

 

Dzisiaj uczeń  klasy siódmej czytał  młodszym kolegom i koleżankom w świetlicy  książkę  “Walizka Pana Hanumana” . Później w celu sprawdzenia umiejętności zrozumienia tekstu uczniowie uczestniczyli w  zabawach związanych z zapamiętywaniem, były liczne zagadki i  quizy.

Dziś wizyta w salonie fryzjerskim! Kto nie chciałby nowej, pięknej, jesiennej stylizacji? Zaproszenie uczniów do kreatywnej zabawy…. Przed Wami nasza jesienna praca plastyczna!
Wykonanie: wycięcie głowy z papieru kolorowego , użycie liścia jako stempla do wykonania fryzury, farby w kolorach jesiennych.